کتاب "معرفی اصول، مبانی و روش های معماری سازمانی سرویس گرا" توسط انتشارات دانشگاه بهشتی تهران منتشر شد.

هدف از نگارش این کتاب، تشریح مباحث "معماری سازمانی" و  "معماری سرویس گرا" به همراه بررسی چگونگی ترکیب آنها در قالب "معماری سازمانی سرویس گرا" بوده است. این کتاب نخستین جلد از سری کتابهای حوزه معماری سازمانی است که نویسندگان قصد دارند به یاری پروردگار، سری کامل آن را طی سالهای آینده به رشتۀ تحریر درآورند.

فصل نخست این کتاب به معماري سازماني اختصاص دارد و سعی شده است مباحث و مفاهیم این حوزه به اختصار در اختیار خوانندگان قرار گیرد. در فصل دوم مباحث مربوط به معماری سرویس گرا به تفصیل ارائه شده است. فصل سوم به معماري سازماني سرويس گرا اختصاص دارد و در فصل چهارم متدولوژی بومی سازی شده ای برای تدوین معماری سازمانی سرویس گرا ارائه شده است.
محتوای کتاب می تواند به عنوان یکی از منابع تدریس تعدادی از درسهای دوره کارشناسی ارشد رشته های مهندسی کامپیوتر- نرم افزار و فناوری اطلاعات از جمله دروس "معماری سازمانی"، "معماری نرم افزار" و "مهندسی نرم افزار پیشرفته" قرار گیرد. نویسندگان سعی کرده اند مباحث ارائه شده در کتاب هم محتوای علمی مناسبی داشته باشد و هم با تجارب کاربردی و حرفه ای منطبق باشد، بگونه ای که به جز دانش پژوهان، تحلیلگران و کارشناسان فنی شرکتهای انفورماتیکی نیز از آن بهره مند شوند.

برای مشاهده سرفصل مطالب کتاب “اصول،مبانی و روشهای معماری سازمانی سرویس گرا” اینجا را کلیک کنید.

سرانجام کتاب بر روی وب سایت مرکز نشر دانشگاهی قرار گرفت و امکان خرید اینترنتی مهیا شد. برای خرید اینترنتی به لینک زیر مراجعه نمایید:

خرید اینترنتی کتاب اصول، مبانی و روش های معماری سازمانی سرویس گرا

 

+ نوشته شده در یکشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 13:54 توسط امیر مهجوریان |

دو واژه پر كاربرد در حوزه كسب و كار و معماري سرويس گرا كه معمولا به جاي هم اشتباه گرفته مي شوند، اركستريشن(Orchestration) و كاريگرافي(Choroegraphy) نام دارند. اركستريشن در خصوص ترتيب اجراي سرويس ها در فرآیند بحث مي كند، اركستر اصلي مجموعه اي از سرويس ها را فراخواني مي كند تا نتيجه مورد نظر حاصل شود و فرآیند تكميل گردد، ممكن است سرويس هاي خارج سازمان نيز در اين راستا فراخواني و استفاده شوند، اين كار با كمك موتور فرآیند محقق مي شود. در عوض كاريگرافي به فرآیندهایي گويند كه بدون موتور فرآیندي(رهبر اركستر) اقدام به تبادل پيام كرده و ترتيب و توالي پيامهاي مبادلاتي را خود بازیگران ثبت و كنترل مي كنند.

بنابراين اركستريشن به معناي وجود يك موتور فرآیندي است كه ترتيب و توالي را كنترل كرده و از شركاء داخلي يا خارجي براي انجام كارها استفاده مي نمايد. نمونه اين مدل سيستم مديريت فرآیندهاي حرفه(BPMS) است كه فرآیندها در موتور فرآیندي اجرا مي شوند.

كاريگرافي به معناي پردازش هاي توزيع شده بين چند فرآیند است كه بدون يك رهبر مركزي با هم تعامل دارند يا چندين موتور فرآیندي كه در كنار و هم سطح هم اجرا مي شوند و با همكاري هم هدفي را محقق مي سازند. نمونه اين موضوع در پردازش هاي توزيع شده و يا فعاليت هاي بين سازماني كه هر دو طرف با مشاركت هم به دنبال يك هدف هستند ديده مي شود .

 مطالب بیشتر در خصوص معماری سرویس گرا

+ نوشته شده در سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:49 توسط امیر مهجوریان |

يك ويژگي براي سيستم هاي اطلاعاتي است كه در آن واسط هاي بين اجزاء(ماژولها) به گونه اي طراحي مي شوند كه وابستگي بين اين اجزاء حداقل شود و در نتيجه ريسك اثر تغيير يك جزء بر ساير اجزاء كاهش يابد .
درمعماري سرويس گرا منظور از اتصال سست قابليت تعامل بين سرويس ها به صورت مستقل از كدنويسي و مكان سرويس ها است، بگونه اي كه سرويس ها در زمان اجرا مي توانند تغيير مكان داده، روالهاي داخلي خود را تغيير دهند يا حتي از يك فناوری جديد تر استفاده كنند، بدون اينكه تاثيري منفي بر سرويس گيرندگان گذاشته شود.
چند نكته در تعريف اتصال سست وجود دارد:
 • به وسيله واسط(interface) سيستم انجام مي شود
 • ارتباط از طريق ارسال پيام است
 • تمام طرف ها در محيط ارتباطي بايست از يك مدل داده استفاده كنند
 • ارتباط بايستي مستقل از سكو و فناوری پياده سازي هر جزء باشد

مقايسه اي ميان سيستم هاي اتصال سست با اتصال سفت:

 

 اتصال سفت

 اتصال سست

  تبادلات

 همگام

نا همگام

 سبك پيام ارسالي

 RPC

 متن

  آدرس پيام

 وابسته به كد

 مسيريابي شده

 فناوری

 تك فناوری

 چند فناوری

نوع داده

 وابسته

 غير وابسته

 تعريف نحو

 طبق پيمان دو طرفه

انتشار نحو طبق استاندارد

 مقيد سازي

 ثابت و در مراحل اوليه

 با تاخير

 اصلاح معنائي

با تغيير كد

 با تغيير شكل

منظور و هدف

كارائي

تعامل بين انواع نرم افزارها

  نتيجه و اثر

 قابل پيش بيني

 غير منتظره

 

+ نوشته شده در جمعه هفدهم فروردین ۱۳۸۶ساعت 11:16 توسط امیر مهجوریان |

"معماري سرويس گرا " مفهومي جديد نيست و از دهه 90 وجود داشته است ولي آنچه جديد است توانائي اجرا و عينيت بخشيدن به آن است كه به كمك ابزارها و پروتكل هاي مربوطه ميسر شده است. معماري سرويس گرا از ديدگاه هاي مختلف قابل بررسي است، هر فرد يا ذينفع بر طبق جايگاه خود تصويري از معماري سرويس گرا دارد، در ادامه از سه ديدگاه كارشناسان حرفه، معماران و طراحان معماري سرويس گرا مورد بررسي قرار مي گيرد.

كارشناسان حرفه: مجموعه اي از سرويس ها كه سازمان مايل به ارائه آنها به مشتريان يا شركاء خود است. (تعريف سرويس كسب و كار)
معماران: سبكي از معماري كه حاوي قوانين، الگوها و ضوابطي است كه منجر به ايجاد خصايصي نظير پيمانه اي بودن(modularity)، بسته بندي، اتصال سست، استفاده مجدد و تركيب پذيري شده و از نظر ساختار از يك ارائه دهنده سرويس و يك درخواست كننده سرويس تشكيل شده است.
طراحان و پياده سازان: يك سبك(مدل) برنامه نويسي كه از استانداردهائي مانند (SOAP،UDDI،WSDL، ..) و فناوری هائي نظير سرويس هاي وب استفاده مي كند و قابليت تعامل پذيري بين مولفه هاي نرم افزاري را بدون توجه به سكو و فناوری پياده سازي آنها پشتيباني مي كند.


نكاتي در خصوص معماري سرويس گرا:

 • هم راستاي كسب و كار سازمان است
 • هم موضوعي فني است و هم نوعي سبك تفكر است
 • مبتني بر اتصال سست است و از پيام رساني استفاده مي كند
 • قادر به ساخت سيستم هاي تركيبي است
 • از مولفه هاي قابل استفاده مجدد(سرويس) تشكيل شده است
 • مهمترين دستاورد آن انعطاف پذيري و چابكي فناوري اطلاعات در برابر تغييرات حرفه است.
 • زيرساخت ارتباطي براي اين معماري مي بايست مستقل از پروتكل هاي لايه هاي زيرين باشد.
+ نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۸۵ساعت 10:43 توسط امیر مهجوریان |